ذهن خوانی

سلام رفیق، خوبی؟ امیدوارم حال دلت خوب و ساز دلت کوک کوک باشه اگه نا کوکم هست، ده تا تکنیک حسابی برات آووردم قسمت اولش امروز باهم همراه باشیم بلکه به آرامش برسی و ساز دلت کوک کوک بشه!
یکی از چیزایی که تو طول روزمره زندگی ما خیلی ما باهاش در ارتباطیم قبول دارین که فکرای ماست. یکی از چیزایی که ذهن مارو به خودش مشغول میکنه، ذهن خوانیه. آقای آلبرت الیس یه روانشناس معروفه، یه مجموعه خطای شناختی و فکری میگه که میاد اینا آرامش ما رو به هم میریزه. امروز میخوام در مورد ذهن خوانی بهت بگم. ذهن خوانی ینی تو شرایط مختلف یه سری شواهد کلی داشته باشی بعد بیای پیش بینی کنی، قضاوت کنی، نتیجه گیری عجولانه بکنی، بیای با اطلاعاتی که داری برای خودت یه نسخه جدید بپیچی در مورد روابطت با آدما، در مورد گفت و شنودت که با آدما داشتی تو ارتباطت و خیلی چیزای دیگه، مهم اینه که ذهنتو اونقد درگیر یه چیز بی پایه و اساس میکنی که اصن هیچ سر و تهی ام نداره و اون فکر فقط اون زاعده ذهن تو که ذهن خوانی کردی. فرقیم نمیکنه ها، رفیق من ذهن خودتو بخونی یا بقیه رو در نهایتش خروجیش یک ذهن خوانی یا افکار منفی و سمی هستش. یادمه تو یکی از وورک شاپامون، یه آقایی دستشو بلند کرد، یکی از شرکت کننده ها گفتش که من یه روز یه مطلب جالبی در مورد مسئولیت پذیری و قرض گرفتن و قرض دادن برام تو تلگرام اومد. اومدم اون فایلو فرستادم برای بقیه گروهایی که توشون بودم، فارق از این که یادم رفته بود من یه مبلغی پول به پسر عموی خودم قرض دادم و خیلی اتفاقی و تصادفی وقتی من این متنو گزاشته بودم، پسر عموم به خودش گرفته بود و فکر میکرد من این متنو گزاشتم که اون مسئولیت پذیری کنه و بیاد این پولی که بهش قرض داده بودمو برگردونه و کلی خودشو به آب و آتیش زده بود و پول منو جور کرده بود از بقیه قرض گرفته بود تا پول منو برگردونه، وقتی ام که اومد پولو داد با کلی ناراحتی و دلخوری یادمه تا مدت ها ام تنش داشتم من با اون آدم. درسته رفیقم این خودش یه دسته از ذهن خوانیه.

خیلی وقتا آدما که مشکل خطای شناختی ذهن خوانی دارن و آرامش خودشون و بقیه رو به هم میریزن، به اصطلاح فکر میکنن بقیه به در میزنن که دیوار بشنوه و میان واسه خودشون یه نتیجه گیریای خیلی افراطی میکنن و خروجیش چی میشه؟ اینکه آرامشش به هم میریزه پس لطفا مراقب خطا های ذهنی خودتون باشین، خیلی وقتا شما اطلاعاتت کافی نیست، اصلا از قصد و نیت طرف مقابل با خبر نیستی و میای واسه خودت موضوع رو تفسیر میکنی و یه داستان جدید شروع میکنی و به دقدقه هات اضافی میکنی. یادت باشه ممکنه حتی به خاطر این نوع سبک فکر ذهن خوانی کلی به خودت آسیب بزنی و ارتباطت با دیگران آسیب ببینه. چنتا خطای شناختی رایج بین ما ها وجود داره، اینکه فکر کنی آدم بی ارزشی هستی و سلیقه خوبی نداری، اینکه احساس کنی آدم دست پا چلفتی هستی و هیچ کاریو نمیتونی تموم بکنی. دیگران فکر کنن تو آدم بی ارزش و بد سلیقه ای هستی کتاب شروع نمیکنی به نوشتن چون چیزایی که تو قراره بنویسی بقیه از قبل میدونستت، از نظر دیگران تو آدم بی هدفی باشی. بعضی وقتا از نظر دیگران لباسایی رو که دوست دارم نمیپوشم چون از نظر اونا شاید اون لباسا نه به سن و سالم بخوره یا شاید جلف و نا مناسب باشه.
دیدی؟ چقدر جالبه، همه اینا جزع دسته فکراییه که تو میتونی کنی و خطای شناختی باشه و آرامش تو رو کلی به هم بریزه، یه آمار زیادی نشون میده کــــه اختلافات زناشویی میتونه خطای شناختی ذهن خوانی باشه، اگه میبینی با پارتنرت مشکل داری حتما برسی کن ببین چقدر داری ذهن خوانی میکنی یا اون ادم چقدر داره این کارو میکنه و اگه میبینی نمیتونی با این تکنیکا راه حلی داشته باشی و اوضاع سر و سامون بدی حتما از یه روان شناس متخصص تو این زمینه کمک بگیر. اگه تو خیابون داری رد میشی و احساس کنی که نفری که داره از روبروت داره رد میشه به تو لبخند میزنه، برای من بار ها پیش اومده. اگه دچار خطای ذهن خوانی باشی احتمالا فکر کنی داره تمسخر میکنه و داره میخنده و احساس میکنی فرد بی ارزشی هستی و اعتماد به نفست پایینه!

نمایش این ویدئو از یوتوب دکتر ولی زاده

آرشیو ویدئو های آموزشی در سایت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *