هورمون استرس چیست

استرس

هورمون استرس چیست

هورمون استرس یک گروه از هورمون‌ها هستند که توسط بدن در واکنش به شرایط استرسی ترشح می‌شوند. این هورمون‌ها در واقعیت به نام‌های مختلفی شناخته می‌شوند، اما دو تا از مهمترین هورمون های استرس عبارتند از:

 1. کورتیزول: کورتیزول یک هورمون استرس اصلی است که توسط غده‌های بنیادی عدم تعادل فشارخون بدن، یعنی غده‌های زیرینه‌ای، ترشح می‌شود. این هورمون نقش مهمی در تنظیم پاسخ استرس بدن ایفا می‌کند. کورتیزول به افزایش قند خون، تقویت سیستم ایمنی، تنظیم فشار خون و افزایش انرژی برای مقابله با وضعیت‌های استرسی کمک می‌کند.
 2. آدرنالین: آدرنالین نیز یک هورمون استرس است که در شرایط استرسی ترشح می‌شود. این هورمون موجب افزایش ضربان قلب و افزایش فشار خون می‌شود تا بدن بهتر بتواند با وضعیت‌های استرسی مواجه شود.

هورمون استرس

کورتیزول چه زمانی ترشح میشود

کورتیزول به طور طبیعی در بدن در طول روز ترشح می‌شود و ترشح آن تحت تأثیر نظامی زمان‌بندی یک نمودار روزانه به نام “ریتم سیکادین” قرار دارد. این نمودار به شکل زیر است:

بالاترین سطح کورتیزول در بدن عمدتاً در صبح زود بیداری رخ می‌دهد. این ترشح صبحانه کورتیزول نامیده می‌شود و به بدن انرژی مورد نیاز برای شروع روز و فعالیت‌های روزانه می‌دهد.

در طی روز، سطح کورتیزول به تدریج کاهش می‌یابد و در عصر و شب به سطح پایین‌تری می‌رسد.

سپس در دیگر ساعات شبانه، حدود نیمه‌شب، سطح کورتیزول به حداقل خود می‌رسد و در حداقل شبانه، غالباً اندکی افزایش می‌یابد.

این الگوی ترشح کورتیزول به عنوان نمونه از تنظیم هورمونی برای تنظیم فعالیت‌های بدنی به صورت روزانه و شبانه و برای پاسخ به نیازهای مختلف بدن در طول روز کمک می‌کند. این نمونه الگوی ترشح در شرایط عادی است و ممکن است در شرایط استرسی یا بیماری‌ها تغییر کند.

برای از بین بردن استرس چه باید کرد

برخی از راهکارها و روش‌هایی که به کاهش استرس کمک می‌کنند:

 1. ورزش کردن: ورزش منظم به ترشح هورمون‌های خوشایندی مانند اندورفین کمک می‌کند که باعث بهبود وضعیت روحی و کاهش استرس میشود، کمک می‌کند.
 2. تنفس عمیق و تمرکز: تکنیک‌های تنفس عمیق و آرامشی مثل مدیتیشن و یوگا می‌توانند به شما کمک کنند تا استرس را کاهش دهید و آرام بشوید.
 3. مدیریت زمان: برنامه‌ریزی موثر زمان و اولویت‌بندی وظایف می‌تواند از بین بردن استرس کمک کند.
 4. حمایت اجتماعی: با دوستان، خانواده یا مشاوران صحبت کردن و به اشتراک گذاشتن مشکلات می‌تواند به شما احساس حمایت کنید و به کاهش استرس کمک کند.
 5. رفع عوامل تنش‌زا: اگر عوامل خاصی در زندگی شما استرس ایجاد می‌کنند، سعی کنید این عوامل را شناسایی کرده و راه‌هایی برای مدیریت یا کاهش آن‌ها پیدا کنید.
 6. ممارسه هنرها و سرگرمی‌ها: وقت گذرانی در فعالیت‌هایی مثل نقاشی، موسیقی یا هر هنر دیگری می‌تواند به شما احساس خوبی و رهایی از استرس بدهد.
 7. خواب کافی: مطمئن شوید که به مقدار کافی خواب می‌خوابید چون کمبود خواب می‌تواند استرس را افزایش دهد.
 8. تغذیه سالم: تغذیه سالم با مصرف میزان مناسبی از مواد غذایی می‌تواند به بهبود وضعیت روحی و جسمی کمک کند.
 9. مشاوره: اگر استرس شما رو اذیت میکند و توانایی مدیریت آن را ندارید، مشاوره از یک متخصص سلامت روانی و روانشناس می‌تواند به شما کمک کند.

روانشناس چگونه به کم شدن استرس کمک میکند

روانشناسان و روانپزشکان در مدیریت استرس نقش مهمی ایفا می‌کنند و به افراد کمک می‌کنند تا راه‌های مؤثرتری برای مدیریت استرس خود پیدا کنند.

مشاوره از افراد متخصص می‌تواند در موارد زیر به کمک شما بیاید:

 1. تشخیص و تجزیه و تحلیل: روانشناسان و روانپزشکان به شناخت دقیق تر علت استرس و تأثیرات آن بر شما کمک می‌کنند. آنها با شنیدن داستان‌ها و تجربیات شما می‌توانند عواملی که باعث ایجاد استرس در شما میشود را شناسایی و درمان کنند.
 2. ارائه راهکارهای مدیریت استرس: افراد متخصص به شما راهکارهای مؤثرتری برای مدیریت استرس و کاهش تأثیرات آن ارائه می‌دهند. این شامل تمرین‌های روانشناختی، تکنیک‌های تنفس، و مهارت‌های مدیریت هیجانی می‌شود.
 3. داروها: در برخی موارد، روانپزشکان ممکن است داروهای مخصوصی تجویز کنند که به کنترل تأثیرات جسمی استرس کمک می‌کنند.
 4. مشاوره تغذیه: تغذیه مناسب نیز می‌تواند به کاهش استرس کمک کند، و روانپزشکان یا مشاوران تغذیه ممکن است تغذیه و سبک زندگی سالمتان را تجزیه و تحلیل کنند.

مشاوره از روانشناس خوب و روانپزشک می‌تواند به شما در مدیریت و کاهش استرس کمک کند و به شما ابزارها و راهکارهایی برای مواجهه با استرس در زندگی روزمره ارائه دهد. اگر استرس شما به حدی شدید است که تأثیرات نامطلوبی بر روی کیفیت زندگی شما دارد، مشاوره از یک متخصص می‌تواند خیلی مفید باشد.

هورمون کورتیزول

فواید و مضرات استرس برای بدن چیست

استرس، به مدت کوتاه و در شرایط عادی، می‌تواند به عنوان یک پاسخ فیزیولوژیک طبیعی به مواجهه با تهدیدات و وضعیت‌های استرسی مفید باشد. این پاسخ استرس به انسان‌ها در گذشته کمک می‌کرده است تا در مواجهه با خطرات فوری، مثل حمله حیوانات و تهدیدات طبیعی به موقع واکنش نشان دهند. با این حال، در شرایطی که استرس به مدت طولانی و پیوسته ادامه دارد، ممکن است تأثیرات زیان‌آوری بر روی بدن داشته باشد.

فواید استرس:

افزایش انرژی:در شرایط استرس، بدن انرژی بیشتری تولید می‌کند که می‌تواند در مواجهه با وضعیت‌های استرسی کمک کند.

افزایش آمادگی جسمی: استرس می‌تواند پاسخ فوری جسمی را به خطرات فوری افزایش دهد، مانند افزایش ضربان قلب و توجه به وضعیت.

تمرکز و توجه: در برخی مواقع، استرس می‌تواند تمرکز و توجه شما را بیشتر کند تا بتوانید به مسائل مهمتر تمرکز کنید.

مضرات استرس:

 1. استرس مزمن: استرس پیوسته و مزمن می‌تواند به مشکلات جسمی و روحی منجر شود. این مشکلات شامل افزایش فشار خون، اختلالات خواب، افزایش خطر بروز بیماری‌های قلبی، اضطراب، افسردگی و مشکلات گوارشی می‌شوند.
 2. سیستم ایمنی: استرس مزمن می‌تواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کند و افراد را به بیماری‌های عفونی و التهابی حساس‌تر کند.
 3. مشکلات قلبی و عروقی: استرس می‌تواند باعث فشار خون بالا و افزایش خطر بروز بیماری‌های قلبی و عروقی شود.
 4. مشکلات روانی: استرس می‌تواند افسردگی، اضطراب، اختلالات خواب و دیگر مشکلات روانی را تشدید کند.
 5. تأثیر بر رفتارهای سلامتی: برخی افراد در واکنش به استرس به رفتارهای ناسالمی مانند مصرف زیاد مواد مخدر یا الکل روی می‌آورند که به سلامت ضربه می‌زند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *