ده اصل ثابت فرزند پروری

فرزند پروری

ابعاد فرزند پروری صحیح را توضیح دهید؟

به نظر من فرزند پروری صحیح مجموعه تدابیری است که تعادل روانی یعنی صفاتی مانند صداقت و همدلی و اعتماد به نفس و مهربان بودن و اهل همکاری بودن و خویشتنداری و شاد بودن را پرورش می دهد؛ اصولی است که کمک می کند کودکان در مدرسه موفق شوند؛رشد هوش و عقل و انگیزه برای یادگیری و آرزوی کامیابی را در آنان افزایش می دهد.

همچنین آنان را از رفتارهای ضد اجتماعی بزهکاری و مصرف الکل و مواد مخدر باز می دارد. این اصول کودکان را در برابر اضطراب و غم و اندوه و اختلال خورد و خوراک و اختلال روانی محافظت می کند.

مصاحبه پیش رو مصاحبه با خانم دکتر ولی زاده روانشناس و مشاوره عضو انجمن آمریکا در مورد فرزند پروری می باشد.

نقش پزیری فرزندان از والدین به چه صورت می باشد؟

بچه ها با آمادگی در نقش پذیری از رفتار والدینشان به دنیا می‌آیند. یکی از راه های یادگیری کودکان درباره دنیا درک و فهم رفتار بزرگسالان اطرافشان است. کودکان از این جهت به سرمشق گیری از رفتار والدین گرایش دارند که در آنان تمایل قوی و تقریباً غریزی برای این که مثل پدر و مادر خود باشند، وجود دارد.

بچه ها بیشتر از طریق مشاهده به والدین خود چیزی یاد می گیرند تا از راه گوش دادن به خطابه های آنها و این یادگیری ها را تا بزرگسالی به عنوان قسمتی از تفکراتشان به همراه نگه می دارند.

چرا والدین باید عوامل موثر بیرون از خانواده را کنترل و مهار کنند؟

به غیر از والدین عوامل بسیار زیاد دیگری چون همکلاسی ها، دوستان و فیلم های کارتونی محبوب همگی قابلیت تاثیر گذاری بر رفتار فرزندان را دارند.

اگر چه بچه ها تحت تاثیر دوستان و برنامه های تلویزیونی هستند اما این دوستان و رسانه های گروهی انتخابی هستند و والدین می توانند در انتخاب آن ها تاثیر بگذارند و آنها را هدایت کنند.

نکته پر اهمیت این است که در مورد نحوه ی گذراندن وقت آزاد فرزندانتان در این سن سختگیر باشید، زیرا تأثیر عمده ای در انتخاب دوستانش دارد. اینکه تا چه حد در مقابل نیروهای قدرتمند بیرون از خانه اقتدار دارید، بستگی فراوان دارد به این که در شکل دادن فرزند خود برای انتخاب دوستان و سرگرمی هایش چقدر نقش دارید.

آیا محبت بیش از حد ، فرزندان را لوس و ننر بار می آورد؟

به هیچ وجه امکان ندارد کودک از محبت آسیب ببیند. چیزی که به عنوان لوس شدن کودک در ذهن من است نتیجه ابراز محبت زیاد نیست، بلکه ناشی از دادن چیزهای دیگر به جای محبت به اوست چیزهایی مثل چشم پوشی از خطا ،انتظارات اندک و دادن چیزهای جورواجور وقتی والدین حدودی برای بچه ها قرار نمی دهند، یا انتظاراتشان از آنان را به خاطر مهربان جلوه دادن خودشان کم می کنند و یا وقتی اسباب بازی یا غذایی یا هدایا را جایگزین محبت یا توجه واقعی می‌کنند آن وقت کودکان آسیب می بینند.

چرا باید به خواسته ها و گرایش های فرزند خود توجه نشان دهیم؟

این که فرزندانتان را با تمایلات و علایق خود آشنا سازید، برای خودتان بسیار خوب است. این کار سبب می شود تا با هم ارتباط برقرار کنید ، دلایلی برای باهم بودن بیابید، و صمیمیتی ایجاد شود که در نتیجه سهیم شدن در هر موضوع معین ایجاد می گردد.

راه بسیار متفاوت برای ایجاد ارتباط با فرزندان این است به و آنچه او دوست دارد، شما هم علاقه مند شوید این کار فرصت هایی برای بیشتر با هم بودن و ایجاد پیوند قوی تر با یکدیگر را فراهم می‌کند. اگر نمی خواهید فرزندانتان علاقه‌اش را با آنچه شما دوست دارید از دست بدهد نباید هر کاری را که با هم انجام می دهید مبدل به درس کنید.

والدین تا چه حد می توانند در امور فرزندانشان مشارکت داشته باشند؟

فرزندان از مشارکت والدین در زندگی بهره می گیرند ولی نباید آنقدر زیاد باشد که رشد روانی کودک را سرکوب کند. تحمیل های بعضی والدین از افراط در کنترل کردن ناشی می شود با این حال حتی والدین تحمیل گر هم نیت مثبتی دارند.

هر پدر یا مادر شایسته باید بپذیرند که چیزهایی در زندگی فرزندانشان وجود دارد که از کنترل آنان خارج است در حقیقت بخشی از وظیفه والدین است که به موازات بزرگ شدن فرزند مهار امور بیشتر و بیشتری از زندگی‌اش را به خودش واگذارند.

چرا باید شیوه های تربیتی خود را متناسب با سن فرزندان تغییر دهیم؟

پا به پای این که کودک رشد می‌کند و به سن بلوغ می رسد، توانایی ها و علاقه ها و نیازهایش تغییر می کند و روش تربیتی نیز بر مبنای همین امر باید تغییر یابد.

فرزندپروری شایسته مستلزم انعطاف پذیری بوده و باید با هر مرحله از رشد کودک سازگار باشد . بعضی از والدین با تغییر روش تعلیم و تربیت خود متناسب با تغییر احوال فرزندانشان مخالفت دارند زیرا آن را نوعی ضعف از ناحیه خود می پندارند.

بدون تردید ساز گار کردن روش تعلیم و تربیت همگام با رشد فرزند، نوعی تسلیم شدن به خواسته های وی نیست، بلکه رشد کودک حقیقتی غیر قابل اجتناب است.

درباره لزوم آشنایی فرزندان با مقررات و حد و مرزها لطفاً توضیح دهید؟

مهمترین چیزهایی که بچه‌ها از والدینشان می‌خواهند اول محبت و سپس نظم است. یکی از اصلی ترین روش های ایجاد نظم در زندگی کودکان انتظارات مربوط به رفتار مناسب و نیز محدودیت هایی است که برای آزادی آنان تعیین می کنند.

یکی از دلایل اصلی وجود مقررات این است که به مرور زمان به کودک کمک می دهد که بیش از پیش بر رفتارش تسلط و کنترل پیدا کند اگر والدین از فرزندانشان بخواهند مقررات و قواعدی را برای رفتارشان در پیش بگیرند و توانمندی های خود را بشناسند این توانایی ها را کسب می‌کنند.

اگر در دوران کودکی رفتارش را کنترل نکند در دوران بعدی وقتی در کنارش نباشید روزگار سختی برای یادگیری اداره کردن خودش خواهد داشت.

آیا لازم است است در هر کار جزئی فرزندانمان وارد شویم؟

برقراری حدود و تدارک ساختار از جانب شما برای فرزندانتان ضروری است، ولی لااقل بگذارید آزادانه در داخل این مرزها حرکت کنند و برای خود تصمیم بگیرند.

زندگی فرزندانتان را زیر ذره‌بین قرار ندهید و در مقابل وسوسه آن از خودتان مقاومت نشان دهید. این عمل خوشی های زندگی را از فرزندانتان می گیرد. بی تردید باید برای کمک و اندرز و راهنمایی‌هایی در دسترس فرزند خویش باشید اما نباید با فرمان ها و یادآوری های مدام فرزندانتان را از پا بیندازید، اگر چنین کنید او را به بیمار عصبی تبدیل خواهید کرد.

چرا بعضی از بچه ها بی انضباط هستند؟

بزرگترین مسبب و علت مشکلات انضباطی بچه ها، فرزند پروری بی ثبات و ناهماهنگ والدین است. اگر مقررات والدین هر روز به شیوه ای غیر قابل پیش بینی تغییر کند، یا اگر گاهی اعمال بشود و گاهی نشود، رفتار ناشایست کودکان را باید خطای والدین دانست.

آسان ترین راه و روش کودک برای یادگیری رفتار شایسته این است که آن رفتار برایش عادت شود و بدون فکر و تأمل آن را انجام دهد. این آموزش را به شرطی می توانید انجام دهید که در آموزش و پرورش ثابت‌قدم باشید.

مرکز روانشناسی خانه شیرین با مدیریت دکتر شیرین ولی زاده نخبه کشوری آماده کمک به شما عزیزان در زمینه فرزند پروری می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *