روانشناسی رشد و بررسی اهداف و ویژگی های آن

روانشناسی رشد

روانشناسی رشد و بررسی اهداف و ویژگی های آن:

روانشناسی رشد، مطالعه علمی است درباره چگونگی و چرایی تغییر انسان ها در طول زندگی. این حوزه که در ابتدا با نوزادان و کودکان مرتبط بود، گسترش یافته و شامل نوجوانی، رشد بزرگسالان، پیری و کل طول عمر می‌شود. هدف روانشناسان رشد توضیح دادن چگونگی تغییر تفکر، احساس و رفتار در طول زندگی است.

این زمینه تغییرات را در سه بعد اصلی بررسی می‌کند: رشد فیزیکی، رشد شناختی، و رشد عاطفی اجتماعی. در این سه بعد، طیف وسیعی از موضوعات از جمله مهارت‌های حرکتی، کارکردهای اجرایی، درک اخلاقی، اکتساب زبان، تغییر اجتماعی، شخصیت، رشد عاطفی، خودپنداره، و شکل‌گیری هویت وجود دارد.

در مطالعه روانشناختی نوزادان از روش های خاصی استفاده می شود. روانشناسی رشد تأثیرات طبیعت و پرورش را بر روند رشد انسان و فرآیندهای تغییر در بافت در طول زمان بررسی می‌کند. بسیاری از محققان به تعامل بین ویژگی‌های شخصی، رفتار فرد، و عوامل محیطی از جمله زمینه اجتماعی و محیط ساخته شده علاقه‌مند هستند.

بحث‌های جاری در رابطه با روان‌شناسی رشد شامل ذات‌گرایی بیولوژیکی در مقابل نوروپلاستیسیته و مراحل رشد در مقابل سیستم‌های پویای رشد است.

روانشناسی رشد شامل طیف وسیعی از زمینه ها، مانند روانشناسی تربیتی، آسیب شناسی روانی کودک، روانشناسی رشد پزشکی قانونی، رشد کودک، روانشناسی شناختی، روانشناسی بوم شناختی و روانشناسی فرهنگی است. روانشناس های رشدی تأثیرگذار قرن بیستم عبارتند از یوری برونفنبرنر، اریک اریکسون، زیگموند فروید، ژان پیاژه، باربارا روگوف، استر تلن، و لو ویگوتسکی.

سرعت رشد متفاوت افراد:

به این فکر کنید که چگونه کودکان بالغ می شوند. آیا الگوی قابل پیش‌بینی در رابطه با فکر و زبان و رشد اجتماعی وجود دارد؟ آیا کودکان دچار تغییرات تدریجی می شوند یا تغییرات ناگهانی هستند؟ توسعه هنجاری معمولاً به عنوان یک فرآیند مداوم و تجمعی در نظر گرفته می شود.

دیدگاه تداوم می گوید که تغییر تدریجی است. کودکان به همان شکلی که قدشان بلندتر می شود در فکر کردن، صحبت کردن یا عمل کردن مهارت بیشتری پیدا می کنند.

ما اغلب می شنویم که افرادی در مورد کودکانی که از مراحل زندگی خود عبور می کنند (مثلاً مرحله حسی حرکتی) صحبت می کنند. به این مراحل، دوره‌های رشدی گفته می‌شود که با انتقال‌های متمایز در عملکرد فیزیکی یا روانی آغاز می‌شوند. روانشناسان دیدگاه ناپیوستگی بر این باورند که افراد مراحل یکسانی را به ترتیب، اما نه لزوماً با همان سرعت طی می کنند.

طبیعت در مقابل پرورش:

هنگام تلاش برای توضیح توسعه، مهم است که سهم نسبی طبیعت و پرورش را در نظر بگیریم. روانشناسی رشد به دنبال پاسخ به دو سوال بزرگ در مورد وراثت و محیط است.

وزن هر کدام چقدر است؟

طبیعت و پرورش چگونه با هم تعامل دارند؟

طبیعت به فرآیند بلوغ بیولوژیکی وراثت و بلوغ اشاره دارد. یکی از دلایل مشابه بودن رشد انسان ها این است که وراثت مشخصه مشترک ما، همه ما را در بسیاری از تغییرات رشدی مشابه در نقاط مشابهی از زندگی مان هدایت می کند. پرورش به تأثیر محیط اشاره دارد که شامل فرآیند یادگیری از طریق تجربیات است.

دو روش موثر برای مطالعه طبیعت-پرورش وجود دارد.

مطالعات دوقلو: دوقلوهای همسان ژنوتیپ یکسانی دارند و دوقلوهای همسان به طور متوسط ​​50 درصد از ژن هایشان مشترک است.
مطالعات فرزندخواندگی: شباهت‌ها با خانواده بیولوژیکی از ماهیت حمایت می‌کنند، در حالی که شباهت‌ها با حمایت خانواده فرزندخواندگی پرورش می‌یابد.

ثبات در مقابل تغییر:

ثبات دلالت بر ویژگی های شخصیتی دارد که در دوران نوزادی وجود دارد و در تمام طول عمر باقی می ماند. در مقابل، نظریه پردازان تغییر استدلال می کنند که شخصیت ها با تعامل با خانواده، تجربیات در مدرسه و فرهنگ پذیری اصلاح می شوند.

این ظرفیت تغییر شکل پذیری نامیده می شود. به عنوان مثال، راتر (1981) دریافت که نوزادان غمگینی که در یتیم خانه های کم پرسنل زندگی می کنند، اغلب وقتی در خانه های فرزندخوانده قرار می گیرند، شاد و مهربان می شوند.

مراحل رشد روانی اجتماعی اریک اریکسون:

نظریه رشد روانی اجتماعی که توسط اریک اریکسون ایجاد شد یکی از شناخته شده ترین نظریه های شخصیت است. این نظریه با بسیاری از نظریه های دیگر تفاوت دارد زیرا به توسعه در کل طول عمر، از تولد تا مرگ می پردازد. در هر مرحله، فرد با تعارضی سروکار دارد که به عنوان نقطه عطفی در توسعه عمل می کند.

هنگامی که تعارض با موفقیت حل شود، فرد می تواند کیفیت روانی اجتماعی مرتبط با آن مرحله خاص از رشد را توسعه دهد. در مورد هر مرحله روانی-اجتماعی، از جمله تعارض مواجه شده و رویدادهای عمده ای که در هر مرحله از رشد رخ می دهد، بیاموزید.

مرحله 1: اعتماد در مقابل بی اعتمادی
مرحله 2: خودمختاری در مقابل شرم و شک
مرحله 3: ابتکار در مقابل احساس گناه
مرحله 4: صنعت در مقابل حقارت
مرحله 5: هویت در مقابل سردرگمی
مرحله 6: صمیمیت در مقابل انزوا
مرحله 7: زایش در مقابل رکود
مرحله 8: صداقت در مقابل ناامیدی

رشد روانی اجتماعی اریک اریکسون شامل 8 مرحله می شود که از زمان تولد تا لحظه مرگ را شامل می شود، که قصد داریم در ادامه هر کدام را به اختصار برایتان توضیح دهیم . اگر مشتاق یادگیری بیشتر هستید و می خواهید تسلط کامل بر این مراحل داشته باشید. می توانید در کارگاه ها و دوره هایی که توسط دکتر شیرین ولی زاده برگزار می گردد شرکت نمایید.

مرحله 1: اعتماد در مقابل بی اعتمادی

اعتماد در مقابل بی اعتمادی اولین مرحله روانی-اجتماعی است که در سال اول زندگی کودک رخ می دهد. در طول این مرحله حیاتی رشد، یک نوزاد کاملاً به مراقبان خود وابسته است. وقتی والدین یا مراقبان به نیازهای کودک به شیوه ای ثابت و مراقبت پاسخ می دهند، کودک می آموزد که به دنیا و افراد اطراف خود اعتماد کند.

مرحله 2: خودمختاری در مقابل شرم و شک

مرحله دوم روانی-اجتماعی شامل تضاد بین استقلال و شرم یا شک است. با ورود کودک به سنین نوپا، به دست آوردن حس کنترل شخصی بیشتر اهمیت بیشتری پیدا می کند. کارهایی مانند یادگیری نحوه استفاده از توالت، انتخاب غذا و انتخاب اسباب بازی راه هایی هستند که کودکان احساس استقلال بیشتری پیدا می کنند.

مرحله 3: ابتکار در مقابل احساس گناه

مرحله سوم روانی-اجتماعی به عنوان ابتکار در مقابل احساس گناه شناخته می‌شود و بین سنین حدود سه تا پنج سالگی رخ می‌دهد.1 این مرحله بر روی ایجاد حس خودابتکار متمرکز است.

کودکانی که مجاز به شرکت در بازی های خودگردان هستند و تشویق می شوند با یک حس ابتکار قوی ظاهر می شوند، در حالی که آنهایی که دلسرد می شوند ممکن است نسبت به فعالیت های خود آغاز شده احساس گناه کنند.

مرحله 4: صنعت در مقابل حقارت:

در دوران میانسالی بین سنین شش تا یازده سالگی، کودکان وارد مرحله روانی اجتماعی
می شوند که به عنوان صنعت در مقابل حقارت شناخته می شود. کار و توانایی ها
کودکانی که مورد تحسین و تشویق قرار می گیرند، احساس شایستگی می کنند. کسانی که دلسرد می شوند با احساس حقارت باقی می مانند.

مرحله 5: هویت در مقابل سردرگمی

در مرحله پنجم روانی- اجتماعی بر آشفتگی هویت در مقابل نقش متمرکز است. در این مرحله از توسعه، شکل‌گیری هویت شخصی حیاتی می‌شود. در دوران نوجوانی، نوجوانان رفتارها، نقش‌ها و هویت‌های متفاوتی را کشف می‌کنند.

اریکسون معتقد بود که این مرحله بسیار مهم است و جعل هویت قوی به عنوان مبنایی برای یافتن مسیر آینده در زندگی عمل می کند. کسانی که احساس هویت می‌کنند احساس امنیت، استقلال و آمادگی برای رویارویی با آینده می‌کنند، در حالی که کسانی که سردرگم می‌مانند ممکن است احساس گمراهی، ناامنی و عدم اطمینان نسبت به جایگاه خود در جهان کنند.

مرحله 6: صمیمیت در مقابل انزوا

مرحله ششم روانی اجتماعی بر صمیمیت در مقابل انزوا متمرکز است و بر ایجاد روابط صمیمی و محبت آمیز با افراد دیگر متمرکز است. قرار ملاقات، ازدواج، خانواده و دوستی در مرحله صمیمیت در مقابل انزوا، که تقریباً از سن 19 تا 40 سالگی طول می کشد، مهم هستند.

با ایجاد موفقیت آمیز روابط محبت آمیز با افراد دیگر، افراد می توانند عشق را تجربه کنند و از صمیمیت لذت ببرند. کسانی که در ایجاد روابط پایدار شکست می خورند ممکن است احساس انزوا و تنهایی کنند.

مرحله 7: زایش در مقابل رکود

هنگامی که بزرگسالان وارد مرحله مولد در مقابل رکود می شوند که در دوران میانسالی رخ می دهد، تعارض روانی اجتماعی بر نیاز به ایجاد یا پرورش چیزهایی متمرکز می شود که بیشتر از فرد دوام می آورد.

تشکیل خانواده، کار کردن و کمک به جامعه همه راه هایی است که افراد احساس هدف را در خود پرورش می دهند. کسانی که در یافتن راه هایی برای مشارکت ناکام هستند ممکن است احساس بی ارتباطی و بی فایده بودن کنند.

مرحله 8: صداقت در مقابل ناامیدی

مرحله نهایی روانی اجتماعی به عنوان یکپارچگی در مقابل ناامیدی شناخته می شود و از حدود سن 65 سالگی شروع می شود و تا زمان مرگ ادامه می یابد. در این دوره زمانی، فرد به زندگی خود نگاه می کند. سوال اصلی در این مرحله این است که “آیا زندگی معناداری داشتم؟”

کسانی که دارند، حتی در هنگام مواجهه با مرگ، احساس آرامش، خرد و رضایت خواهند داشت. برای کسانی که با تلخی و پشیمانی به زندگی نگاه می کنند، ممکن است احساس ناامیدی داشته باشند.

صداقت در مقابل ناامیدی در نظریه رشد روانی اجتماعی

نقد نظریه روانی اجتماعی:

یکی از انتقادات عمده به نظریه مرحله روانی-اجتماعی این است که این مراحل لزوماً از یک ترتیب متوالی پیروی نمی کنند. افراد می توانند این تغییرات و چالش های رشدی را در مقاطع مختلف زندگی خود تجربه کنند.

به عنوان مثال، چالش های صمیمیت در مقابل انزوا فقط به دوره اوایل بزرگسالی محدود نمی شود. اینها مسائلی است که می تواند افراد را در تمام طول زندگی و حتی تا سنین بالا تحت تاثیر قرار دهد. چالش‌های هویت می‌تواند در خارج از سال‌های نوجوانی نیز رخ دهد. افراد در تمام مراحل زندگی در حال رشد، تغییر و یادگیری هستند.

نظریه رشد روانی-اجتماعی اریکسون تنها یک چارچوب نظری را برای توصیف چگونگی رشد نشان می دهد. در حالی که تحقیقات حمایت از برخی از جنبه‌های مراحل، مانند اهمیت مشارکت در کار، روابط و اجتماع را نشان داده است، این بدان معنا نیست که همه جنبه‌های این نظریه یک واقعیت است.

با این حال، این مراحل می تواند راهی مفید برای فکر کردن در مورد چگونگی تغییر افراد در طول زندگی و برخی از چالش های معمولی باشد که ممکن است در مقاطع مختلف زندگی خود با آن مواجه شوند.

بلوغ جنسی:

به اعتقاد دکتر شیرین ولی زاده یکی از تغییرات مهم انسان در زمان رشد مرحله بلوغ جنسی است . بلوغ معمولاً از 10-11 سالگی برای دختران و 11-12 سالگی برای پسران شروع می شود. می تواند زودتر یا دیرتر باشد. در دوران بلوغ، کودکان قد بلندتر، سنگین‌تر و قوی‌تر می‌شوند. همچنین تغییراتی در اندام های جنسی، مغز، پوست، مو، دندان و تعریق کودکان وجود دارد.

بلوغ چیست؟

بلوغ زمانی است که کودک شما از طریق یک سری تغییرات مهم، طبیعی و سالم حرکت می کند. این تغییرات فیزیکی، روانی و عاطفی نشانه‌ای است که نشان می‌دهد فرزند شما از دوران کودکی به سمت بزرگسالی در حال حرکت است.

تغییرات در بلوغ عبارتند از:

رشد و تکامل فیزیکی در داخل و خارج از بدن کودکان
تغییرات در اندام های جنسی کودکان
تغییرات مغزی
تغییرات اجتماعی و عاطفی

بلوغ از چه زمانی شروع می شود؟

بلوغ زمانی شروع می شود که تغییرات در مغز کودک شما باعث می شود که هورمون های جنسی از غدد جنسی، که تخمدان ها و بیضه ها هستند، ترشح شوند. طبیعی است که شروع بلوغ بین ۸ تا ۱۳ سال در دختران و ۹ تا ۱۴ سال در پسران باشد. هیچ راهی برای دانستن دقیق زمان شروع بلوغ فرزندتان وجود ندارد.

تغییرات اولیه در سطح مغز و هورمون کودک شما از بیرون قابل مشاهده نیست، بنابراین به راحتی می توان فکر کرد که بلوغ شروع نشده است. بلوغ می تواند در حدود 18 ماه کامل شود یا تا 5 سال طول بکشد. این محدوده نیز کاملا طبیعی است. کودک شما یک جهش رشد خواهد داشت.

فرزند شما قد بلندتر می شود و سینه و شانه هایش پهن تر می شود. برخی از قسمت‌های بدن فرزندتان مانند سر، صورت و دست‌های او – ممکن است سریع‌تر از اندام‌ها و تنه او رشد کنند. این ممکن است باعث شود کودک شما برای مدتی نامتناسب به نظر برسد. به طور متوسط، پسران 10-30 سانتی متر رشد می کنند. رشد آنها معمولاً در حدود 20-18 سال متوقف می شود.

رشد مغز:

رشد مغز نوجوانان بر رفتار و مهارت‌های اجتماعی فرزندتان تأثیر می‌گذارد. فرزند شما شروع به رشد خودکنترلی و مهارت های برنامه ریزی، حل مسئله و تصمیم گیری می کند. این روند تا اواسط 20 سالگی کودک شما ادامه خواهد داشت.

استخوان ها، اندام ها و سیستم های بدن:

بسیاری از اندام های کودک شما بزرگتر و قوی تر می شوند. عملکرد ریه ها بهبود می یابد، اندام ها رشد می کنند و استخوان ها ضخامت و حجم آنها افزایش می یابد.

قدرت فیزیکی:

در این دوره قدرت و اندازه عضلات افزایش می یابد. هماهنگی دست و چشم کودک شما به مرور زمان بهتر می شود، همراه با مهارت های حرکتی مانند توپ گرفتن و پرتاب کردن.

وزن:

فرزند شما وزن اضافه می کند و به غذای سالم تری نیاز دارد. اندازه معده و روده نوجوانان افزایش می یابد و به انرژی، پروتئین و مواد معدنی بیشتری نیاز دارند. غذاهای حاوی مقدار زیادی کلسیم و آهن برای رشد استخوان و گردش خون مهم هستند.

الگوهای خواب:

الگوهای خواب تغییر می کند و بسیاری از کودکان دیرتر شب بیدار می مانند و تا آخر روز می خوابند.

عرق:

نوع جدیدی از غده عرق در زیر بغل و ناحیه تناسلی در دوران بلوغ ایجاد می شود. باکتری های پوست از عرق تولید شده توسط این غده تغذیه می کنند که می تواند منجر به بوی بدن شود. بهداشت مهم است.

پوست و مو:

غدد موجود در پوست صورت، شانه ها و پشت در دوران بلوغ فعال تر می شوند و چربی بیشتری تولید می کنند. این می تواند منجر به بیماری های پوستی مانند آکنه شود.

کودکان ممکن است متوجه شوند موهایشان چرب‌تر می‌شود و باید بیشتر آن‌ها را بشویند. این طبیعی است.

دندان ها:

کودکان دندان آسیای دوم خود را در حدود 13 سالگی می گیرند. دندان آسیاب سوم – “دندان عقل” – ممکن است بین 14 تا 25 سالگی ظاهر شود. این دندان ها می توانند به صورت تک، جفت، به صورت مجموعه کاملی از 4 دندان عقل ظاهر شوند – یا اصلاً ظاهر نشوند. دندان‌ها و لثه‌های سالم برای سلامت کودک نوجوان شما حیاتی هستند، بنابراین مراقبت از دندان‌های نوجوانان مهم است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *