نحوه انتخاب درمانگر، مشاور و روانشناس

نحوه انتخاب درمانگر مشاور و روانشناس

انتخاب یک درمانگر تصمیم بزرگی است زیرا کار با درمانگر مناسب می تواند بخش مهمی از بازیابی زندگی و حفظ سلامتی شما باشد. هنگامی که می دانید به دنبال چه چیزی باشید و درک می کنید که چه چیزی به بهترین وجه با نگرانی های خاص شما مطابقت دارد، انتخاب یک درمانگر می تواند اولین گام مثبت و سازنده در راه شما برای سلامت روان بهتر باشد.

نحوه انتخاب درمانگر خوب

یک درمانگر دوستی نیست که به مشکلات شما گوش دهد و سعی کند به شما توصیه کند. درعوض، روانشناس مناسب به شما کمک می‌کند تا چیزهایی مانند الگوهای افکار منفی و یا رفتارهای مشکل‌ساز را تشخیص دهید و تغییر دهید و همزمان شما را همان‌طور که هستید می‌پذیرد.

یک درمانگر خوب به شما کمک می‌کند بدون اینکه شما را به خاطر مشکلاتتان قضاوت کند، پیشرفت کنید.

انتخابی بودن در انتخاب به شما کمک می کند تا از زمان خود در درمان بیشترین بهره را ببرید. مهم است که یک درمانگر را انتخاب کنید که دارای اعتبار قوی و مهارت های بین فردی موثر باشد که به احساس اعتماد و احساس پیشرفت رو به جلو کمک می کند.

چه زمانی باید به درمان فکر کنم؟

هنگامی که احساس می کنید در مورد حرکت بعدی خود مطمئن نیستید یا اینکه چه کاری باید انجام دهید یا حتی در مورد احساس خود سردرگم و غرق شده اید، سعی کنید درمان را امتحان کنید.

درمان برای همه کسانی است که می‌خواهند کاری را انجام دهند تا از شرایط سخت خارج شوند. بسیاری از مردم زمانی که در هراس هستند به درمان فکر می کنند، اما لازم نیست که در پایین ترین حد خود باشید تا نتیجه زیادی از درمان بگیرید.

اگر با افسردگی، اضطراب، مسائل مربوط به رابطه، مسائل خانوادگی، مشکلات زوجین، نگرانی های خلقی و استرس یا هر نوع تغییر زندگی سر و کار دارید، صحبت با یک درمانگر واقعا می تواند به شما کمک کند.

بیشتر بخوانید: تفاوت روانشناس با روانپزشک چیست؟

در اینجا چند نشانه وجود دارد که نشان می دهد ممکن است زمان پیدا کردن یک درمانگر فرا رسیده باشد:

 1. گیجی
 2. عدم اطمینان در خود
 3. دوری از افراد، مکان ها یا موقعیت ها
 4. تغییر در خوردن و خواب
 5. احساس غرق شدن
 6. آشفته
 7. احساس ناخوشی
 8. خلق و خوی بیش از حد
 9. بیش از حد مشغول ماندن

زمانی که احساس می‌کنید به کمک فردی بیشتری نیاز دارید و گیر کرده‌اید، زمان خوبی است که به درمان فکر کنید. زوج ها معمولاً پس از شروع یک مشکل به طور متوسط ​​6 سال صبر می کنند تا درمان را شروع کنند.

این بسیار طولانی است زیرا 6 سال زمان زیادی برای زندگی در درد است. بدانید که مشکلات قابل حل هستند، حتی اگر به طور کامل حل نشده باشند، و درمان می تواند به فرد/زوج/خانواده کمک کند تا یک سیستم کاملاً جدید و شادتر برای مقابله با پویایی مشکل ساز ایجاد کنند.

“اگر روال های روزمره و تعاملات شما تحت تاثیر قرار گرفته است، ممکن است زمان درمان فرا رسیده باشد. چه افراد، چه زوج‌ها یا خانواده‌ها، اگر احساس می‌کنید که گیر کرده‌اید یا در بیان خود با دیگران مشکل دارید و سطوح بالایی از استرس یا اضطراب را احساس می‌کنید، درمان ممکن است به شما در کاهش این احساسات و افزایش سطح اعتماد به نفس کمک کند.

در یک درمانگر به دنبال چه چیزی باشیم

هنگام تصمیم گیری در مورد یک درمانگر، عوامل زیادی برای یافتن بهترین مناسب وجود دارد، از جمله تخصص، شخصیت، هزینه و زمان بندی.

تناسب شخصیت

از بین همه عواملی که در انتخاب یک درمانگر وجود دارد، یافتن یکی از عواملی که روی آن کلیک می کنید شاید مهم ترین باشد. صدها مطالعه نشان می دهد که رابطه قوی بین درمانگر و مراجع برای موفقیت درمان بسیار مهم است.

یک رابطه مثبت و حمایتی بر چندین عامل استوار است، از جمله:

شخصیت ها: ارتباط مثبت (اما نه دوستی) با درمانگر شما حیاتی است. این اغلب به عنوان حس رابطه نامیده می شود

اعتماد: باید به درمانگر خود به اندازه کافی اعتماد کنید تا در مورد افکار، احساسات و رفتارهای خود صحبت کنید، حتی زمانی که آنها ترسناک یا ناراحت کننده هستند.

اصالت: یک درمانگر خوب صادق و اصیل است، دانش خود را نشان می دهد اما اصطلاحات اصطلاحی را حذف می کند (به عنوان یک متخصص ظاهر می شود اما نه به عنوان یک دانشمند).

توجه مثبت بی قید و شرط: درمانگری که شایسته انتخاب شماست برای شما ارزش قائل است و به توانایی شما در پیشرفت اعتقاد دارد (به جای اینکه شما را شکست خورده یا وابسته بداند).

ارتباط مثبت: درمانگران باید صریح و صمیمانه با هم ارتباط برقرار کنند، حتی زمانی که به زمینه هایی برای رشد شما اشاره می کنند.

ترجیحات و سطح راحتی شما: بهترین کار درمانی زمانی اتفاق می افتد که با درمانگر خود احساس ارتباط و راحتی داشته باشید. همچنین ممکن است بخواهید یک درمانگر را پیدا کنید که با هویت شما آشنا باشد. این می تواند به ویژه برای کسانی که LGBTQIA+، BIPOC یا Latinx را شناسایی می کنند، مهم باشد.

بیشتر بخوانید: روانشناس خانواده چیست؟

صدور مجوز، گواهینامه ها و آموزش

انواع مختلفی از متخصصان سلامت روان وجود دارد که همگی دارای سطوح تحصیلی، مجوزها و گواهینامه های متفاوتی هستند. داشتن مدارک حرفه ای به این معنی است که درمانگر سال ها آموزش خاص را برای کمک به افرادی که نگرانی های مربوط به سلامت روان دارند را گذرانده است.

این نشان دهنده سطحی از درک و شایستگی است که نه تنها برای کمک به مردم بلکه برای جلوگیری از آسیب رساندن به آنها لازم است.

استفاده از مدارک با نام آنها سطح تحصیلات و همچنین وضعیت گواهینامه و مجوز آنها را نشان می دهد. همچنین می توانید در صورت تماس با دفتر آنها در مورد اعتبار آنها سؤال کنید.

تخصص

در حالی که اکثر درمانگران به دلایل مختلف مراجعان مختلفی را مشاهده می کنند، بسیاری از آنها در زمینه های خاصی تخصص دارند. به عنوان مثال، برخی بر افسردگی، اضطراب یا سایر چالش های خاص تمرکز می کنند و برخی از ارائه دهندگان سلامت روان با یک گروه سنی خاص کار می کنند.

علاوه بر این، بسیاری از رویکردهای مختلف برای درمان وجود دارد که بر حوزه‌های مشکل خاصی مانند افکار، احساسات یا رفتار تمرکز دارند.

چند نمونه از انواع رایج درمان عبارتند از:

درمان شناختی رفتاری (CBT): CBT یک رویکرد کمکی است که بر آموزش افراد برای شناسایی و تغییر الگوهای فکری منفی و غیر مفید تمرکز دارد.

درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT): در ACT، تأکید بر نگرش ها و رفتارها نسبت به اهداف ارزش محور است.

رفتار درمانی دیالکتیکی (DBT): DBT برای مدیریت هیجانات و پریشانی مفید است و شامل آموزش مهارت هایی برای حل مسئله و اقدامات موثر است.

مواجهه درمانی: مواجهه درمانی به افراد کمک می کند تا اضطراب و فوبیا را برطرف کرده و کاهش دهند.

درمان شخص محور: در درمان شخص محور یا مشتری محور، نقش اصلی درمانگر آموزش مهارت ها نیست، بلکه در عوض گوش دادن به صحبت های مشتری و شرکت در بحث است که به درمانجو کمک می کند تا چگونگی حرکت رو به جلو را کشف کند.

هر رویکرد درمانی در نوع خود دارای شایستگی است. آنچه مهم است این است که رویکرد درمانگر مبتنی بر شواهد و هدفمند باشد و در عین حال انعطاف پذیر باشد و نسبت به نیازها و تجربیات فردی شما باز باشد.

پوشش هزینه و بیمه

هنگامی که درمانگر مناسب را پیدا می کنید، بد نیست در مورد هزینه درمان پرس و جو کنید.

از دفتر درمانگر یا شرکت بیمه خود در مورد این نگرانی های مربوط به هزینه درمان بپرسید:

در حالی که درمان نباید با ایجاد مشکلات مالی، عوامل استرس زای زندگی شما را افزایش دهد، هنگام ارزیابی هزینه های درمان، به مزایای بلندمدت فکر کنید. کار با یک درمانگر سرمایه گذاری در سلامت روان و کیفیت زندگی شماست. از نظر شما، آیا این ارزش دارد که از هزینه کردن در سایر زمینه های زندگی خود صرف نظر کنید؟

برنامه ریزی

ملاحظات عملی مانند محل دفتر و انعطاف پذیری برنامه ریزی هنگام انتخاب یک درمانگر مهم هستند. درمانگری که انتخاب می‌کنید باید در زمان‌هایی که شما در دسترس هستید به مراجعین مراجعه کند، و اگر مطب او در مکان مناسبی باشد مفید است.

با این حال، فقط به دلیل داشتن مکان مناسب به هیچ درمانگری بسنده نکنید. اگر به این معنی است که با درمانگری که به آن اعتماد دارید کار کنید و به شما کمک کند تا به جلو بروید، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که برنامه خود را تنظیم کنید یا کمی از مسیر خود دور شوید.

آنلاین در مقابل حضوری

بسیاری از درمانگران و مشاوران اکنون درمان آنلاین را ارائه می دهند که در آن درمانگر و مشتری در یک چت ویدیویی مطابق با HIPAA با هم ملاقات می کنند (مشابه تماس با FaceTime یا Skype، اما ایمن تر).

ویدئو درمانی می تواند برنامه ریزی یک جلسه را راحت تر کند، زیرا نیاز به رفت و آمد را از بین می برد. مطالعات نشان می دهد که درمان آنلاین و درمان حضوری اساساً از نظر اثربخشی برابر هستند.

مراحل خاص زندگی یا پس زمینه های فرهنگی

علاوه بر عوامل فوق، جنسیت، گرایش جنسی، مذهب، نژاد و قومیت و پیشینه فرهنگی خود را نیز در نظر بگیرید. سن شما نیز ممکن است یک عامل باشد. به عنوان مثال، برخی از درمانگران در بزرگسالان جوان تخصص دارند و برخی دیگر عمدتاً با سالمندان کار می کنند.

چقدر برای شما مهم است که با شخصی مشابه خود در هر یک یا همه این زمینه ها کار کنید؟ آیا در مورد مسائل خصوصی با فردی با سابقه متفاوت صحبت می کنید؟ این می تواند به ویژه برای کسانی که به عنوان LGBTQIA، BIPOC یا Latinx شناخته می شوند، مهم باشد.

نحوه بررسی نمایه یا وب سایت یک درمانگر

قبل از اینکه اولین تماس خود را برای پرس و جو در مورد یک درمانگر برقرار کنید، تحقیقات پیشینه ای را انجام دهید. بسیاری از درمانگران یا مراکز بهداشت روان دارای وب سایت هایی با نمایه های حرفه ای هستند.

فهرست راهنمای آنلاین درمانگر می‌تواند مکانی مفید برای مرتب‌سازی عکس‌ها، نوشته‌ها، و معرفی ویدیوهای درمانگرانی باشد که در جستجوی شما پیدا می‌شوند. اکثر آن پروفایل‌های درمانگر آنلاین به شما اطلاع می‌دهند که آیا درمان آنلاین ارائه می‌دهند یا فقط حضوری هستند.

اولین چیزی که در پروفایل یک درمانگر باید به دنبال آن باشید، اعتبارنامه های پشت نام آنها است. اینها اغلب سطح تحصیلات و گواهینامه یا مجوز آنها را نشان می دهد. داشتن رشته ای از حروف نشان می دهد که آنها فقط فردی نیستند که توصیه های بهداشت روانی برای ارائه دارند، بلکه یک متخصص سلامت روان معتبر هستند که می دانند چگونه به درستی کمک کنند.

چه سوالاتی در اولین تماس بپرسید

در حالی که نمایه یک درمانگر به شما کمک می کند اطلاعات اولیه را جمع آوری کنید. بسیاری از مردم تردید دارند که با مطب درمانگر تماس بگیرند و در مورد فرآیند یا درمانگر سؤال بپرسند، اما انجام این کار کاملاً طبیعی است. درمانگران از مردم انتظار دارند که در مورد بسیاری از چیزها مطمئن نباشند و از پرس و جو استقبال می کنند.

برای اینکه تماسی کمتر ترسناک باشد و مطمئن شوید که اطلاعات مورد نیاز خود را جمع آوری کرده اید، فهرستی را از قبل آماده کنید.

در اینجا چند سوال برای مشاوره تلفنی با یک درمانگر جدید بالقوه وجود دارد:

 • هزینه های شما چقدر است؟
 • آیا بیمه من را قبول می کنید؟ (کارت بیمه خود را در دسترس داشته باشید)
 • اعتبار شما برای من چه معنایی دارد؟
 • آیا تجربه کار با افرادی که دغدغه هایی مانند من دارند را دارید؟
 • نحوه برخورد شما برای کمک به مردم چگونه است؟
 • آیا برنامه های درمانی را می سازید؟ اگر چنین است، آیا نظر من را با من در میان می گذارید؟
 • چه مدت ممکن است با شما کار کنم؟ (مردم چند جلسه با شما دارند؟)

اگر مکالمه مثبتی دارید، احساس می کنید که درمانگر خوبی است و به راحتی می توان با او صحبت کرد، و نرخ ها برای شما مقرون به صرفه است، وقت آن است که برای اولین جلسه درمانی خود آماده شوید – نوشتن لیستی از نگرانی هایتان می تواند مفید باشد.

در طول اولین قرار درمانی خود چه مواردی را در نظر بگیرید

اولین قرار ملاقات شما فرصتی است برای ملاقات حضوری با یک درمانگر و تعیین اینکه آیا آنها فردی هستند که احساس راحتی می کنید با او کار کنید.

رابطه بین شما و درمانگرتان بلافاصله شروع به ایجاد می کند، اگرچه طبیعی است که در چند جلسه اول کمی مردد باشید. توجه داشته باشید که آیا درمانگر شما به گرمی از شما استقبال می کند و به شما آرامش می دهد یا خیر. آیا آنها کسانی هستند که می توانید با عمیق ترین افکار و احساسات خود به آنها اعتماد کنید؟

در اولین قرار ملاقات خود مراقب این ویژگی ها در یک درمانگر باشید:

صحبت کردن با آنها آسان است

آنها به شما به صورت شفاهی و غیرکلامی (با حرکات، عبارات، حالت و لحن صدا) به شما اطلاع می‌دهند که شما را منفی قضاوت نمی‌کنند، اما پذیرای تجربیات شما هستند.

آنها به بحث در مورد رازداری می پردازند تا شما بدانید چه چیزی خصوصی نگه داشته می شود و هر چیزی که ممکن است به اشتراک گذاشته شود و چرا به اشتراک گذاشته می شود.

آنها مهربان هستند اما به نظر نمی رسد که دوست معمولی شما باشن.

آن‌ها طوری رفتار می‌کنند که گویی شما دو نفر یک تیم هستید (درمانگر نشان می‌دهد که بینش‌هایی برای کمک به شما دارند، اما توهین آمیز عمل نمی‌کنند یا مانند افرادی که همه چیز را می‌دانند رفتار نمی‌کنند)

نظرات نهایی در مورد انتخاب درمانگر مناسب

انتخاب یک درمانگر یک تصمیم شخصی است که شامل انتخاب یک متخصص سلامت روان است که به شما کمک می کند بر موانع منحصر به فرد خود غلبه کنید و در جهت اهداف معنی دار خود تلاش کنید. ممکن است کمی تحقیق و حتی مشاوره لازم باشد، اما مناسب شما وجود دارد. یافتن یک درمانگر مناسب برای شما ارزش تلاش را دارد. روانشنان خانه شیرین آماده پاسخگویی به شما عزیزان می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *