روانشناسی رنگ : رنگ ها چگونه بر خلق و خو و احساسات تأثیر می گذارند؟

روانشناسی رنگ

روانشناسی رنگ: رنگ ها چگونه بر خلق و خو و احساسات تأثیر می گذارند؟

رنگ می تواند نقش مهمی در انتقال اطلاعات به صورت غیرکلامی، ایجاد حالات خاص و حتی تاثیرگذاری بر تصمیمات افراد داشته باشد. با توجه به اینکه 90 درصد قضاوت های فوری تحت تأثیر تأثیرات روانی رنگ به تنهایی است، مهم است که بدانیم رنگ ها چه معنایی دارند و چه پاسخ هایی می توانند برانگیزند. سپس می توانید ظاهری را که می خواهید ارائه دهید، چه از نظر شخصی و چه حرفه ای، انتخاب کنید تا به نتایج دلخواه خود برسید.

روانشناسی رنگ چیست؟

به عبارت ساده‌تر، روانشناسی رنگ‌ ها به حوزه‌ای محبوب از نظریه رنگ‌ها تبدیل شده است که مفاهیم عاطفی و روان‌شناختی را بین رنگ‌ها و احساسات اختصاص می‌دهد. بسیاری از این معانی جهانی هستند زیرا بر مغز تأثیر می گذارند اما برخی فقط فرهنگی هستند. هنگام سفر، عاقلانه است که در مورد رنگ های پذیرفته شده و غیر قابل قبول برای هر رویداد خانوادگی یا فرهنگی که در خارج از کشور شرکت می کنید، تحقیق کنید.

اینکه رنگی را اغلب دوست دارید به خاطرات دوران کودکی و ارتباط شما بین رنگ ها و احساسات بستگی دارد. اگر روزی مادرتان شما را مجبور به پوشیدن رنگ زرد کرد و همکلاسی‌هایتان شما را مسخره کردند، احتمالاً زرد رنگ مورد علاقه شما در بزرگسالی نخواهد بود.

گاهی اوقات یک رنگ می تواند معانی زیادی برای شما داشته باشد. برای مثال، ممکن است یک روز یک بلوز نارنجی بپوشید زیرا:

روحیه شما را بالا می برد

شما آماده عمل هستید

شما احساس خلاقیت می کنید

شما می خواهید بیانیه ای بدهید

رنگ ها و احساسات

موضوع به خوبی مستند شده است، بنابراین ما نگاهی به مفاهیم شخصی و حرفه ای مرتبط با شش رنگ رنگین کمان خواهیم داشت تا درک بهتری از روانشناسی رنگ ها به شما ارائه دهیم.

1. قرمز

رنگ قرمز بیشترین توجه را به خود جلب می کند و با احساسات قوی مانند عشق، اشتیاق و خشم همراه است.

این رنگ جهانی برای نشان دادن  قدرت، شجاعت و خطر است. قرمز پر جنب و جوش، محرک و مهیج با پیوند قوی با تمایلات جنسی و افزایش اشتها است.

قرمز انرژی زا و هیجان انگیز است و به ما انگیزه می دهد تا عمل کنیم. همچنین می تواند به کسانی که خجالتی هستند یا فاقد اراده هستند اعتماد به نفس بدهد.

گرم و مثبت است، به طور کلی با بیشترین نیازهای فیزیکی و اراده ما برای بقا مرتبط است. انرژی مردانه قوی و قدرتمندی از خود ساطع می کند. متابولیسم را افزایش می دهد، سرعت تنفس را افزایش می دهد و فشار خون را افزایش می دهد.

برای انرژی بخشیدن به گروه یا جلسه قرمز بپوشید اما در تکه های کوچکتر لباس، مانند بلوز یا روسری. همچنین در یک مجموعه ابتدایی سبز تیره، خاکستری، مشکی و سرمه ای خلق و خوی شما را بهبود می بخشد. کراوات قرمز نیز به عنوان بخشی از کراوات قرمز و آبی که با همه چیز می پوشند مورد علاقه سیاستمداران است.

با این حال، مقدار کمی می تواند راه زیادی را برای شما به ارمغان بیاورد، و در مناطق بزرگ قرمز می تواند باعث فشار بینایی شود. پوشیدن بیش از حد و اغلب اوقات می تواند شما را به عنوان یک مسئول و همچنین به عنوان یک فرد رئیس معرفی کند!

2. نارنجی

این رنگ تشویق، خوش بینی و اعتماد به نفس است که برونگرا را مشخص می کند. نارنجی گرما و شادی را ساطع می کند و انرژی فیزیکی و تحریک رنگ قرمز را با شادابی زرد ترکیب می کند. نارنجی می تواند الهام بخش شجاعت، اشتیاق، تجدید قوا و سرزندگی باشد. همچنین می تواند یک اثر محرک، به ویژه بر روی اشتها داشته باشد.

همچنین می تواند نشانه بدبینی و سطحی نگری باشد.

در کاربردهای تجاری، رنگ نارنجی بسته به رنگ انتخابی و ترکیب آن با رنگ‌های دیگر، احساس مقرون به صرفه بودن را می‌دهد. ملایم تر از قرمز، نارنجی نشان دهنده انرژی زنانه و انرژی خلقت است.

3. زرد

زرد رنگ ذهن و عقل است که با سمت چپ و منطقی مغز طنین انداز می شود. خلاق است، لحن ایده های جدید و روش های جدید انجام کارها. یادداشت های پس از آن و پدهای قانونی به دلیل بسیار خوبی با رنگ زرد اختراع شدند!

زرد که روشن ترین رنگ طیف است، نشاط بخش و روشن کننده است، امید، شادی و سرگرمی را ارائه می دهد. رنگی گرم و شاد است که حس شادابی و بازیگوشی ایجاد می کند و روحیه افراد را درخشان می کند.

با این حال، رنگ زرد بیش از حد می تواند باعث اضطراب، عصبی بودن، دلهره، بی قراری و رویارویی به خصوص در افرادی شود که قبلاً استرس دارند. همچنین می تواند حاکی از بی حوصلگی، انتقاد و بزدلی باشد و افراد را برانگیزد تا بیش از حد انتقادی، قضاوت کننده و فریبکار شوند.

هنگام تلاش برای تأثیرگذاری بر مردان از پوشیدن لباس زرد خودداری کنید. آنها تمایل دارند که آن را ارزان و غیر پیچیده ببینند. با این حال، برای متمایز شدن از دیگران بسیار عالی است و به راحتی می توان آن را با یک سایه ملایم جفت کرد تا قدرت بیشتری مانند آبی متوسط ​​یا سبز جنگلی به آن اضافه شود.

4. سبز

سبز طبیعت، تعادل و رشد است. آرامش بخش و امن است و نماد هماهنگی، شفا و ثبات است.

همچنین نشان دهنده امنیت و اتکا به خود است. سبزهای تیره تر به پول، ثروت و اعتبار مربوط می شوند، در حالی که سبزهای روشن تر به تولد دوباره، رشد و شادابی مربوط می شوند.

با این حال، رنگ سبز بیش از حد می تواند منجر به احساس حسادت، حرص، حسادت و خودخواهی شود.

در تجارت، سبز برای هر چیزی که با سلامتی و شفا و ترویج محصولات طبیعی، ایمن، ارگانیک و سازگار با محیط زیست مرتبط باشد، مفید است. سبز تیره انتخاب خوبی برای وب سایت های پولی و مالی است.

آن را با خیال راحت و به نفع خود در محل کار، در ارائه فروش، درخواست بودجه یا وام بپوشید. در سمت روشن‌تر رنگ سبز، فیروزه‌ای و آبی دو تا از محبوب‌ترین رنگ‌ها هستند، مانند رنگ سبز تیره‌تر که همگی از مقادیر مختلف آبی و سبز ساخته شده‌اند. آنها انسان را به یاد نور خورشید در دریای آبی، سلامتی، آرامش و فراوانی می اندازند.

5. آبی

آبی رنگ اعتماد، آرامش و صلح است. این نشان دهنده وفاداری و صداقت و همچنین محافظه کاری و قابل پیش بینی است.

رنگ آبی آرام بخش، کاهش تنش و ترس، کاهش ضربان نبض و کاهش اشتها است. در حالی که الهام بخش خرد و آرمان های برتر است، صمیمانه، محتاطانه و ساکت است. خنک بودن، حسی از فضا ایجاد می کند.

از آنجایی که آبی محبوب ترین رنگ در بین همه است، استفاده از آن در لباس های تجاری و خطوط هوایی ایمن ترین است. این به اعتماد، صداقت و قابل اعتماد بودن مربوط می شود، بنابراین به ایجاد وفاداری مشتری کمک می کند. آبی برای دنیای شرکت ها خوب عمل می کند و اغلب در جلسات مهم استفاده می شود.

هنگام مصاحبه و ملاقات با حرفه ای های تجاری مانند حسابداران، شرکت های بیمه، بانکداران و سایر شرکت های مالی که در آنها اعتماد و اطمینان مهم است، آن را بپوشید.

6. بنفش

بنفش رنگ تخیل و معنویت است که الهام بخش ایده آل های عالی است. می تواند خلاقانه و فردی یا نابالغ و غیرعملی باشد. همچنین یک لحن درون‌نگر است که به ما امکان می‌دهد با افکار عمیق‌تر خود ارتباط برقرار کنیم.

افرادی که به رنگ بنفش کشیده می شوند معمولاً حساس و دلسوز هستند، درک و حمایت می کنند و قبل از خود به دیگران فکر می کنند. آنها اغلب کیفیتی صلح آمیز و آرام دارند، با وقار آرام در مورد آنها.

بنفش به معنای ثروت، حتی حق امتیاز، و همچنین کیفیت، فانتزی و خلاقیت است. این لحن حس زیبایی افراد و واکنش آنها به ایده های خلاقانه تر را افزایش می دهد.

اغلب برای نشان دادن یک محصول با کیفیت بالا یا برتر استفاده می شود. اگر در یک کسب و کار خدماتی هستید، از رنگ بنفش در بازاریابی خود برای تبلیغ خدمات برتر خود استفاده کنید.

اندیشه های نهایی در مورد روانشناسی رنگ

در حالی که لحن می تواند بر احساس و رفتار ما تأثیر بگذارد، این تأثیرات تابع عوامل شخصی، فرهنگی و موقعیتی است. تحقیقات علمی بیشتری برای به دست آوردن درک بهتری از روانشناسی رنگ ها مورد نیاز است، زیرا این مفهوم در بازاریابی، هنر، طراحی، مد و سایر زمینه هایی که به دنبال پیوند رنگ ها و احساسات هستند، بسیار محبوب شده است.

موسسه روانشناسی خانه شیرین آماده همراهی به شما عزیزان در کلیه زمینه های روانشناسی می باشد با ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *