تفاوت بین مشاور و روانشناس چیست؟

تفاوت بین مشاور و روانشناس

تفاوت بین مشاور و روانشناس

مسیرهای شغلی زیادی برای دانشجویانی وجود دارد که تصمیم گرفته‌اند در زمینه‌ای مرتبط با سلامت روان کار کنند. دو گزینه از این قبیل مشاوره و روانشناسی است. در هر زمینه، فرصت های مختلفی برای مشاوران و روانشناسان مشتاق وجود دارد تا در یک زمینه خاص تخصص پیدا کنند.

در حالی که این دو زمینه شباهت های زیادی دارند، تفاوت های زیادی نیز بین مشاوران و روانشناسان وجود دارد. این مقاله وظایف و مسئولیت‌های مشترک هر یک، و همچنین برخی از تخصص‌های شغلی خاص را که برای کسانی که شغلی را در هر یک از این رشته‌های ارزشمند دنبال می‌کنند، توضیح می‌دهد.

مشاور چیست؟

آنها همچنین با افرادی در محیط های دانشگاهی و سازمانی کار می کنند تا مهارت ها و دانش لازم برای موفقیت در مدرسه یا شغل را توسعه دهند.

وظایف و مسئولیت

اگرچه وظایف خاص مشاور ممکن است بسته به حوزه ای که فرد در آن تخصص را انتخاب می کند متفاوت باشد، در زیر برخی از مسئولیت هایی که در بین انواع مشاوران رایج است آورده شده است.

با افراد، زوج ها، خانواده ها یا گروه ها کار کنید

کمک به مشتریان در توسعه رفتارها و مهارت هایی که به آنها کمک می کند تا مبارزات فردی، اعتیاد، ناتوانی یا مشکلات ارتباطی خود را مدیریت یا بهبود بخشند.
برای ایجاد هر گونه برنامه درمانی لازم با سایر متخصصان بهداشت کار کنید.

پیشرفت مشتریان را زیر نظر بگیرید و در صورت لزوم آنها را به منابع دیگر مانند پزشکان یا روانشناسان ارجاع دهید.

تخصص های شغلی و حقوق بالقوه

کسانی که در زمینه مشاوره کار می کنند ممکن است تصمیم بگیرند که فعالیت خود را در یک زمینه خاص متمرکز کنند. این تخصص اغلب در طول تحصیل دانش آموز شروع می شود. بسیاری از مدارک کارشناسی ارشد در مشاوره بر روی حوزه های خاصی مانند سلامت روان بالینی یا مشاوره مدرسه تمرکز دارند.

در اینجا برخی از مسیرهای شغلی رایجی که ممکن است برای دانشجویان مشاوره در دسترس باشد آورده شده است:

مشاور اعتیاد

این مشاوران با افرادی کار می کنند که با سوء مصرف مواد یا اختلالات رفتاری، مانند اعتیاد به الکل، مصرف مواد مخدر یا قمار دست و پنجه نرم می کنند. در برخی موارد، مشاوران اعتیاد جلسات مشاوره گروهی را میزبانی می‌کنند، سایر مشاوران اعتیاد با جمعیت‌های خاص یا با افرادی که به دستور دادگاه برای دریافت درمان شده‌اند کار می‌کنند.

مشاور سلامت روان

مشاوران سلامت روان برای کمک به مشتریان خود در مدیریت یا بهبودی از شرایط مختلف مانند استرس، اضطراب یا افسردگی، غم و اندوه یا افکار خودزنی یا خودکشی تلاش می کنند.

مشاور مدرسه و شغل

مشاوران مدرسه و شغل به دانش آموزان و بزرگسالان شاغل کمک می کنند تا مهارت های لازم برای موفقیت تحصیلی و شغلی را توسعه دهند. در محیط مدرسه، این مشاوران با دانش‌آموزان کار می‌کنند تا توانایی‌ها و علایق آنها را تعیین کنند، به آنها کمک کنند تا زندگی دانشجویی را طی کنند، و به آنها در برنامه‌ریزی برای تحصیلات تکمیلی و مشاغل بالقوه کمک کنند.

مشاور توانبخشی

مشاوران در این زمینه به افراد دارای ناتوانی های جسمی، ذهنی، رشدی و عاطفی کمک می کنند تا بیاموزند چگونه تأثیرات شرایط خود را بر توانایی کار یا زندگی مستقل خود مدیریت کنند. آنها با گروه های جوانان، خانه های سالمندان یا مراکز توانبخشی اجتماعی کار می کنند.

روانشناس چیست؟

روانشناسان، مانند مشاوران، رفتار انسان را مطالعه می کنند و با مراجعان برای بهبود عملکرد کار می کنند. با این حال، برنامه درسی آموزشی آنها دارای تفاوت هایی است. اغلب، برنامه های آنها بیشتر بر ارزیابی، تحقیق و مدل پزشکی تأکید دارد. برنامه های آنها اغلب بیشتر طول می کشد.

وظایف و مسئولیت

برخی از تفاوت های مشاور و روانشناس در وظایف و مسئولیت های خاص هر یک است. اگرچه برخی از مشاوران این وظایف را انجام می دهند، معمولا وظایف روانشناسان عبارتند از:

  • مشاهده، مصاحبه و نظرسنجی از افراد و انجام مطالعات علمی
  • شناسایی طیفی از اختلالات و مسائل از جمله اختلالات روانی، عاطفی و رفتاری یا مسائل سازمانی
  • جست‌وجوی الگوهایی که می‌تواند به روانشناس و بیمار کمک کند تا یک رفتار خاص را بهتر درک یا پیش‌بینی کند.
  • انجام و به اشتراک گذاری تحقیقات و گزارشات

تخصص های شغلی و حقوق بالقوه

کسانی که مدرک کارشناسی ارشد، Ph.D. یا دکترای روانشناسی ممکن است پس از ورود به نیروی کار در هر زمینه ای تخصص داشته باشند. در زیر برخی از انواع رایج روانشناسان آورده شده است.

روانشناس بالینی

همانطور که از نام آن پیداست، این روانشناسان در یک محیط بالینی برای ارزیابی، تشخیص و درمان اختلالات رفتاری، عاطفی و یا روانی کار می کنند. آنها به بیماران کمک می کنند تا با مسائل شخصی یا شرایط مزمن مقابله کنند و ممکن است از طیف وسیعی از استراتژی ها و تکنیک های مختلف برای کمک به مشتریان خود استفاده کنند.

روانشناس رشد

روانشناسان رشد بر مطالعه چگونگی رشد انسان در طول زندگی خود متمرکز هستند. این رشد شامل رشد فیزیکی، عاطفی، شناختی، فکری و ادراکی و نیز تغییرات شخصیتی است. روانشناسان رشد در دانشگاه ها، مراکز مراقبت های بهداشتی و مدارس کار می کنند.

روانشناس صنعتی-سازمانی

روانشناسان این رشته به مطالعه موضوعات مرتبط با زندگی کاری از جمله بهره وری، روحیه، سبک های مدیریت و اخلاق کاری می پردازند. آنها با رهبران و مدیران برای بهبود کیفیت زندگی کاری و حل مشکلات در محل کار همکاری می کنند.

روانشناس توانبخشی

مانند مشاور توانبخشی، روانشناسان توانبخشی با افراد دارای ناتوانی های جسمی یا رشدی کار می کنند تا به این افراد کمک کنند تا شرایط خود را مدیریت کنند.

در سال 2016، متوسط ​​حقوق سالانه همه روانشناسان 75230 دلار بود.

دنبال کردن حرفه ای در زمینه سلامت روان می تواند یک تصمیم چالش برانگیز و ارزشمند باشد. با انتخاب مشاور یا روانشناس شدن، می‌توانید تأثیر واقعی هم بر افراد و هم بر جوامع آنها در محیط‌های مختلف داشته باشید.

مرکز روانشناسی خانه شیرین با مدیریت دکتر شیرین ولی زاده آماده کمک به شما عزیزان می باشد با ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *